مجتمع مسکونی الغدیر ۲

تعاونی مسکن سازمان نظام مهندسی قم مسابقه ای برای طراحی مجتمع مسکونی الغدیر ۲ برگزار کرده است. فراخوان مسابقه پروژه‌ای مسکونی در بلوار الغدیر شهر قم است که مشتمل بر ۳۶۰ واحد مسکونی با میانگین متراژ ۱۲۰ متر مربع در زمینی به ابعاد ۸۳۰۰ متر مربع و با تراکمی بالغ بر ۴۰ درصد تعریف شده است. طرح مسابقه با تحلیل دقیق زمین، شبیه‌سازی رایانه‌ای نور و جریان باد در سایت و ایده‌پردازی جزئی و کلی، به ترکیب سه برج ۱۵ طبقه، با شکستی در ریتم ارتفاعی در طبقه دهم انجامید. ایده کلی طرح براساس بازتعریف نوعی زندگی اجتماعی مسکونی در قالب بلندمرتبه بود که به تعریف فضاهایی عمومی در طبقات بالا با کیفیت فضای باز و با کارکرد تفریحی و خدماتی ملهم از مرکز محله‌های روستایی و شهری است. به این ترتیب طبقه دهم ساخت‌مان با ارتفاع مضاعف و هندسه خاص سازه، گونه‌ای از فضای باز و نیمه‌باز عمومی را برای مجتمع مسکونی به هم‌راه دارد. 

این فضاهای نیمه‌باز در ارتفاع میان سه برج، با ارتباطات هندسی و وصل به هم، نوعی حرکت آزاد در کل مجموعه سه برج را نیز ممکن می‌سازند که به تعاملات اجتماعی بیش‌تر می‌انجامد. هم‌چنین به منظور فیلتر نور و نیز هویت‌بخشی به کالبد برج‌ها، از الگوهای اسلامی برای ایجاد سایه‌بان‌ها و جداره‌های محافظ روی درصدی از سطوح بنا و به خصوص در جبهه‌های نورگیر استفاده شده است. برج‌ها برای تامین برق مصرفی عمومی خود مجهز به مزرعه‌های کوچک پانل‌ خورشیدی بر روی بام مجموعه هستند.

نام پروژه مجتمع مسکونی الغدیر ۲
کارفرما تعاونی مسکن سازمان نظام مهندسی شهر قم
مکان پروژه قم, ایران
سال پروژه 1393
برنامه‌ریزی مسابقه
وضعیت کانسپت
زیربنای ساخت 4000 مترمربع
مساحت زمین 8300 مترمربع
معمار مسئول یحیی نوریان
تیم طراحی معماری محمدحسین کسرائی، یحیی نوریان، صائب کفایتی، فرزین خاکی، مهدی کاوه، محمدرضا نقی‌زاده، علی‌رضا هوش‌مندی، محمدعلی هنردوست، پدرام رایان‌پور
طراحی سازه
تاسیسات الکتریکی
تاسیسات مکانیکی
پیمان‌کار
نمونه‌سازی
طراحی منظر
تصویرسازی
عکاس
لینک